Stentowanie tętnic szyjnych

Chirurgia naczyniowa

}

Czas trwania zabiegu

Około 60 minut

agsdix-null

Wizyta kontrolna

Po 6 tygodniach z USG

agsdix-null

Przeciwwskazania

Indywidualne

agsdix-null

Niezbędne badania

Podstawowe + neurolog

Stentowanie tętnic szyjnych 

Potrzeba stentowania tętnic szyjnych zachodzi, gdy w wyniku powstawania i rozrostu blaszek miażdżycowych zmniejsza się przepływ krwi do mózgu. Jest to stan niebezpieczny dla życia i zdrowia, gdyż nieleczona miażdżyca może powodować zakrzepy, w konsekwencji których dochodzi do uszkodzeń mózgu lub udaru niedokrwiennego w wyniku których Pacjent może ponieść śmierć.

Sposobem na zwężone miażdżycowo tętnice szyjne jest ich stentowanie. Stent to metalowa cienka rurka o strukturze siatki, której zadaniem jest zwiększenie powierzchni tętnicy szyjnej a co za tym idzie, przepływu krwi.

Jako przygotowanie do zabiegu lekarz może zalecić badania diagnostyczne jak np. USG doppler, MR, TK lub angiografii oraz przyjmowanie leków mających zapobiegać zakrzepom.

Pacjent zazwyczaj pozostaje w dniu zabiegu na czczo.

Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym tak aby Pacjent pozostawał w stałym kontakcie z lekarzem wykonującym stentowanie i był w stanie wykonywać polecenia. Pacjent jest podłączony do aparatury mierzącej na bieżąco rytm serca oraz ciśnienie krwi.

Obrazowanie i lokalizowanie zwężenia tętnic odbywa się za pomocą fluoroskopii – badania promieniami rentgenowskimi dzięki którym przy zastosowaniu środka cieniującego lekarz uzyskuje stały podgląd.

Stentowanie tętnic szyjnych poprzedza angioplastyka, – wykonywana przez delikatne nacięcie nad tętnicą i wprowadzenie cienkiego cewnika z balonem – mająca za zadanie spłaszczyć blaszki miażdżycowe i rozszerzyć tętnice umożliwiając tym samym wprowadzenie stentu.

W zależności czy zabieg był wykonywany dzięki nacięciu czy wkłuciu, miejsce jest uciskane przez około 20 minut przez lekarza lub zamykane rozpuszczalnymi szwami. Pacjent pozostaje kilka godzin pod obserwacją a następnie opuszcza klinikę.

Przez kilka najbliższych dni po zabiegu nie powinien nadwyrężać okolic poddawanych zabiegowi a przede wszystkim unikać podnoszenia ciężarów. Aby szybko wypłukać środek cieniujący z organizmu zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Pacjent dostaje również szczegółowe zalecenia lekarskie odnośnie wizyt kontrolnych oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. 

}

Czas trwania zabiegu

Około 60 minut

agsdix-null

Wizyta kontrolna

Po 6 tygodniach z USG

agsdix-null

Przeciwwskazania

Indywidualne

agsdix-null

Niezbędne badania

Podstawowe + neurolog

Zadzwoń teraz