Embolizacja prostaty

Radiologia interwencyjna

Embolizacja prostaty

Szacuje się, że ponad połowa mężczyzn po 60-tym roku życia cierpi na łagodny przerost prostaty. Jego główne objawy to problemy z oddawaniem moczu takie jak: parcie na mocz i częste oddawanie moczu co jest bardzo uciążliwe, szczególnie w nocy, słaby strumień moczu i niepełne opróżnianie pęcherza moczowego. Objawy te powodują nie tylko znaczne pogorszenie jakości życia, ale mają znaczenie dla zdrowia mężczyzny. Do tej pory leczeniem z wyboru jest operacja prostaty wymagająca znieczulenia ogólnego oraz obarczona możliwością licznych poważnych powikłań wpływających fatalnie na życie mężczyzny, z których główne to: impotencja czy inne zaburzenia funkcji płciowych i nietrzymanie moczu.

Obecnie w Europie i Ameryce szerokim frontem wkracza do zastosowania nowa małoinwazyjna metoda leczenia zainicjowana przez Profesora Martinsa Pisco z Lizbony, radiologa zabiegowego, polegająca na zamykaniu dopływu krwi do przerośniętej prostaty, czyli embolizacja tętnic gruczołu krokowego. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do naczyń odżywiających przerośniętą prostatę specjalnych mikrocząsteczek zatykających najdrobniejsze naczynia gruczołu co powoduje jego niedokrwienie a w konsekwencji zanik i zmniejszenie objętości. Zmniejszenie gruczołu skutkuje ustąpieniem dolegliwości związanych z jego przerostem. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i krótkiego pobytu pacjenta w szpitalu do 12godzin. Jest to zabieg małoinwazyjny wymagający jedynie nakłucia tętnicy w pachwinie. To prawdziwa rewolucja w leczeniu tej dokuczliwej, a w dalszych konsekwencjach także groźnej, dla zdrowia choroby. Obecnie tą metodą wyleczono już kilka tysięcy pacjentów na całym świecie.

Zabieg wykonywany jest przez zespół z udziałem radiologa zabiegowego w znieczuleni miejscowym pod kontrolą promieni rentgenowskich w pracowni radiologii zabiegowej. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Po nakłuciu tętnicy udowej zazwyczaj w prawej pachwinie wprowadza się do tętnicy specjalną koszulkę naczyniową w celu ochrony naczynia w miejscu nakłucia. Następnie przy wykorzystaniu prowadnika naczyniowego wprowadza się mikrocewnik do prawej i lewej tętnicy prostaty i podaje pod kontrolą promieni rtg zawiesinę cząsteczek embolizacyjnych, które zamykają naczynia gruczołu co powoduje jego niedokrwienie a w następstwie częściową martwicę, włóknienie i zmniejszenie wymiarów narządu co doprowadza do ustąpienia dolegliwości. Zabieg trwa przeciętnie od 40 do 90minut. Na koniec po wyciągnięciu koszulki naczyniowej zakładany jest opatrunek naczyniowy. Czas pobytu w szpitalu wynosi zazwyczaj 12 godzin i nie przekracza 24 godzin.

}

Czas trwania zabiegu

40 – 90 minut

agsdix-null

Wizyta kontrolna

agsdix-null

Przeciwwskazania

agsdix-null

Niezbędne badania

Konsultacja 150 zl

Cena od
Embolizacje mięśniaków macicy11 500 zł
Embolizacja łagodnego przerostu prostaty11 500 zł
Chemoembolizacje w nowotworach pierwotnych i przerzutowych11 500 zł
Zadzwoń teraz