Leczenie niewydolności żylnej

Chirurgia naczyniowa

}

Czas trwania zabiegu

Około 60 minut

agsdix-null

Wizyta kontrolna

Po 7 dniach

agsdix-null

Przeciwwskazania

Niedokrwienie kończyny

agsdix-null

Niezbędne badania

Podstawowe

Operacje żylaków

Elementem niewydolności żylnej są żylaki. Powstają na skutek nadciśnienia żylnego, ucisku na żyły czy ich zwężenia. Powyższe sytuacje mogą doprowadzać do zastoju krwi lub jej cofania, czyli tzw. refluksu. Zalegająca w naczyniach krew rozszerza żyły i tak powstają żylaki i/lub pajączki.

Objawy niewydolności żylnej nie zawsze są od razu widoczne w postaci zgrubień pod skórą – żylaków. Alarmujące powinny być dla nas bolesne skurcze nóg lub zespół tzw „niespokojnych nóg”.

Pierwszym krokiem w diagnostyce niewydolności żylnej jest wykonanie badania USG doppler – uzyskane wyniki pomogą specjaliście ocenić stopień zaawansowania zmian żylnych i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kiedy niewydolność żylna będzie w zaawansowanym stadium i inne metody nie będą przynosiły rezultatów, najlepszym wyjściem jest jej operacyjne leczenie.

Operacja żylaków przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Przeprowadzanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym jest dla pacjenta najbardziej komfortowym wyjściem, gdyż tego samego dnia może powrócić do domu, jednak nie jest ono stosowane powszechnie.

W przypadku przeprowadzania operacji w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym po wprowadzeniu Pacjenta w stan uśpienia, chirurg wykonuje dwa nacięcia – w zależności od umiejscowienia żylaków.

Cięcia mogą być poprowadzone:

– górne – w pachwinie lub pod kolanem
– dolne nad kostką lub w połowie długości łydki. 

Po wykonaniu nacięć chirurg precyzyjnie usuwa zmienioną chorobą część naczynia – żyły a mniejsze naczynia podwiązuje.

Po wykonaniu zabiegu, w zależności od wielkości wykonanych nacięć, chirurg zszywa nacięcia lub też stosuje specjalne plastry co zwiększa efekt estetyczny po operacji. Szwy/plastry zdejmowane są zazwyczaj w ciągu 7-10 dni jednak zasinienia i krwiaki w okolicy operowanej mogą utrzymywać się około 8 tygodni. 

Po zabiegu Pacjent przez 2 tygodnie musi unikać nadmiernej aktywności fizycznej równocześnie nie dopuszczając do utrzymywania zbyt długo jednej pozycji. Specjaliści zalecają także noszenie specjalistycznej bielizny uciskającej operowane partie np. rajstop czy podkolanówek o zmiennym ucisku. Podczas snu i odpoczynku w pozycji leżącej Pacjent powinien zadbać o to, aby nogi były w pozycji powyżej poziomu serca – można do tego używać specjalnych wałków lub najzwyczajniej zwiniętego w wałek koca czy kilku poduszek ustawionych na sobie w odpowiedniej wysokości.

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych czynności Pacjent musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza oraz dbać o systematyczność przyjmowania zaleconych lekarstw. 

}

Czas trwania zabiegu

Około 60 minut

agsdix-null

Wizyta kontrolna

Po 7 dniach

agsdix-null

Przeciwwskazania

Niedokrwienie kończyny

agsdix-null

Niezbędne badania

Podstawowe

Zadzwoń teraz