Stentowanie tętnic szyjnych
Potrzeba stentowania tętnic szyjnych zachodzi, gdy w wyniku powstawania i rozrostu blaszek miażdżycowych zmniejsza się przepływ krwi do mózgu.
Czas pobytu w szpitalu
Kilka godzin
Czas pobytu w szpitalu
Kilka godzin
Leczenie w ramach NFZ
Posiadasz ubezpieczenie?
Wskazania do zabiegu
Potrzeba stentowania tętnic szyjnych zachodzi, gdy w wyniku powstawania i rozrostu blaszek miażdżycowych zmniejsza się przepływ krwi do mózgu. Jest to stan niebezpieczny dla życia i zdrowia, gdyż nieleczona miażdżyca może powodować zakrzepy, w konsekwencji których dochodzi do uszkodzeń mózgu lub udaru niedokrwiennego w wyniku których Pacjent może ponieść śmierć.
Sposobem na zwężone miażdżycowo tętnice szyjne jest ich stentowanie. Stent to metalowa cienka rurka o strukturze siatki, której zadaniem jest zwiększenie powierzchni tętnicy szyjnej a co za tym idzie, przepływu krwi.
Jako przygotowanie do zabiegu lekarz może zalecić badania diagnostyczne jak np. USG doppler, MR, TK lub angiografii oraz przyjmowanie leków mających zapobiegać zakrzepom.
Opis zabiegu
Pacjent zazwyczaj pozostaje w dniu zabiegu na czczo.
Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym tak aby Pacjent pozostawał w stałym kontakcie z lekarzem wykonującym stentowanie i był w stanie wykonywać polecenia. Pacjent jest podłączony do aparatury mierzącej na bieżąco rytm serca oraz ciśnienie krwi.
Obrazowanie i lokalizowanie zwężenia tętnic odbywa się za pomocą fluoroskopii – badania promieniami rentgenowskimi dzięki którym przy zastosowaniu środka cieniującego lekarz uzyskuje stały podgląd.
Stentowanie tętnic szyjnych poprzedza angioplastyka, – wykonywana przez delikatne nacięcie nad tętnicą i wprowadzenie cienkiego cewnika z balonem – mająca za zadanie spłaszczyć blaszki miażdżycowe i rozszerzyć tętnice umożliwiając tym samym wprowadzenie stentu.
W zależności czy zabieg był wykonywany dzięki nacięciu czy wkłuciu, miejsce jest uciskane przez około 20 minut przez lekarza lub zamykane rozpuszczalnymi szwami. Pacjent pozostaje kilka godzin pod obserwacją a następnie opuszcza klinikę.