Operacje tętniaków AORTY
Standardowy i zupełnie normalny wzrost średnicy aorty został ustalony na 0.9mm u mężczyzn i 0.7mm u kobiet na każde 10 lat życia.
Leczenie w ramach NFZ
Posiadasz ubezpieczenie?
Leczenie w ramach NFZ
Posiadasz ubezpieczenie?
Pobyt w szpitalu
Ustalany przez lekarza
Wskazania do zabiegu - choroby
Aorta człowieka wraz z jego wiekiem ulega stopniowemu poszerzaniu. Standardowy i zupełnie normalny wzrost średnicy aorty został ustalony na 0.9mm u mężczyzn i 0.7mm u kobiet na każde 10 lat życia. O tętniaku mówi się, kiedy takie poszerzenie ulega zwiększeniu normy o 50%. Tętniaki stale się powiększają i stanowią bezpośrednie zagrożenie życia przez pęknięcia – ryzyko takiej sytuacji wzrasta wraz ze wzrostem tętniaka oraz z wiekiem Pacjenta.
Opis zabiegu
Operacja tętniaka aorty brzusznej polega na usunięciu i zastąpieniu, zmienionego tętniakiem odcinka aorty, sztuczną protezą naczyniową – cały proces przebiega w znieczuleniu ogólnym gdyż jest to operacja otwarta a Pacjent w celu zachowania pełnej wydolności oddechowej podłączany jest do respiratora.
Wykonując precyzyjne cięcia lekarz dociera do przestrzeni zaotrzewnowej, gdzie zlokalizowany jest tętniak – w tym momencie jest w stanie ocenić czy zmianie nie uległy również sąsiadujące naczynia krwionośne (jeżeli tak – tam również zostają wszczepione protezy).
Po dokonaniu oceny i wyborze właściwej protezy naczyniowej, na aortę zakładane są zaciski. Tętniak jest rozcinany wzdłuż a w tętnicę wszywana jest proteza, która w kolejnym etapie, po zdjęciu zacisków, obszywana jest workiem tętniaka.
Niestety zdarza się, że tętniaki są operowane już po ich pęknięciu. Są to sytuacje nagłe i wymagające natychmiastowego działania. Tak jak w przypadku tętniaka operowanego planowo, Pacjent jest wprowadzany w stan uśpienia a lekarz uzyskuje dostęp do tętniaka tą samą drogą.
Różnicę stanowi potrzeba natychmiastowego zatamowania krwotoku przez zamknięcie aorty – zazwyczaj przy pomocy klemu pod tętnicami nerkowymi lub zacisku poniżej przepony. W razie konieczności lekarz może również zdecydować o zamknięciu tętnic biodrowych i aorty.