Embolizacje mięśniaków macicy

Metoda leczenia mięśniaków macicy za pomocą embolizacji sięga swoją historią do połowy lat 70 XX wieku. 

Czas pobytu w szpitalu

Maksimum 2 dni

Czas pobytu w szpitalu

Maksimum 2 dni

Leczenie w ramach NFZ

Posiadasz ubezpieczenie?

Wskazania do zabiegu

Do zabiegu embolizacji kwalifikują się pacjentki miesiączkujące ze stwierdzonymi mięśniakami macicy a szczególnie takie, u których występują schorzenia bedące przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego. Przed każdym zabiegiem embolizacji niezbędna jest konsultacja ginekologiczna połączona z wykonaniem szeregu badań diagnostycznych (usg, rezonans magnetyczny, badania hormonalne) pozwalających na dokładne zaplanowanie zabiegu i oszacowanie jego potencjalnych skutków.

Opis zabiegu

Zabieg embolizacji wykonywany jest w pracowni radiologii zabiegowej (pracowni angiografii) przez zespół składający się z lekarza radiologa zabiegowego oraz pielęgniarki zabiegowej i technika elekroradiologii, a także, w części przypadków, z udziałem lekarza anestezjologa.

Zabieg przeprowadzany jest po miesiączce (przed 14 dniem cyklu). Przed zabiegiem należy być na czczo, rano można tylko popić wodą leki, jeżeli występuje taka konieczność.

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej na plecach. Po znieczuleniu miejscowym wykonywane jest nakłucie tętnicy (najczęściej tętnica udowa w prawej pachwinie) poprzedzone niewielkim nacięciem skóry. Następnie wprowadzana jest do światła tętnicy tzw.koszulka naczyniowa z tworzywa sztucznego w celu zapewnienia dostępu na czas zabiegu i minimalizacji uszkodzenia naczynia w miejscu wkłucia. Później, za pomocą prowadnika naczyniowego, przez koszulkę naczyniową wprowadzany jest cewnik diagnostyczny, który przez tętnice biodrową wspólną i wewnętrzna osiąga tętnicę maciczną. Następnym etapem jest wykonanie arteriografii tętnic macicy z wykorzystaniem środka kontrastowego, podanego przez ten cewnik, w celu dokładnej lokalizacji mięśniaka(mięśniaków).

W następnym etapie przez cewnik podaje się zawiesinę specjalnie spreparowanych i skalibrowanych cząsteczek które, zatykając naczynia mięśniaka, odcinają dopływ krwi, powodując jego zawał i martwicę. W końcu zabiegu po wykonaniu kontrolnej arteriografii obrazującej skuteczność embolizacji cewniki i koszulka naczyniowa zostają usunięte z naczyń, a miejsce wkłucia zostaje zabezpieczone opatrunkiem uciskowym. Zabieg odbywa się pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego. Opatrunek uciskowy zostaje zdjęty po kilkunastu godzinach. Czas pobytu pacjenta w szpitalu zazwyczaj nie przekracza 24-48 godzin.

Działając zgodnie z wymaganiami określonymi w Art. 32c pkt. 2 Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (t. jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1173) informujemy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu prowadzonej działalności na zdrowie ludzi i na środowisko, oraz że nie wystąpiły uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.