Embolizacja prostaty
Szacuje się, że ponad połowa mężczyzn po 60-tym roku życia cierpi na łagodny przerost prostaty.
Czas pobytu w szpitalu
Maksimum 24 godziny
Czas pobytu w szpitalu
Maksimum 24 godziny
Leczenie w ramach NFZ
Posiadasz ubezpieczenie?
Wskazania do zabiegu
Jego główne objawy to problemy z oddawaniem moczu takie jak: parcie na mocz i częste oddawanie moczu co jest bardzo uciążliwe, szczególnie w nocy, słaby strumień moczu i niepełne opróżnianie pęcherza moczowego. Objawy te powodują nie tylko znaczne pogorszenie jakości życia, ale mają znaczenie dla zdrowia mężczyzny. Do tej pory leczeniem z wyboru jest operacja prostaty wymagająca znieczulenia ogólnego oraz obarczona możliwością licznych poważnych powikłań wpływających fatalnie na życie mężczyzny, z których główne to: impotencja czy inne zaburzenia funkcji płciowych i nietrzymanie moczu.
Obecnie w Europie i Ameryce szerokim frontem wkracza do zastosowania nowa małoinwazyjna metoda leczenia zainicjowana przez Profesora Martinsa Pisco z Lizbony, radiologa zabiegowego, polegająca na zamykaniu dopływu krwi do przerośniętej prostaty, czyli embolizacja tętnic gruczołu krokowego. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do naczyń odżywiających przerośniętą prostatę specjalnych mikrocząsteczek zatykających najdrobniejsze naczynia gruczołu co powoduje jego niedokrwienie a w konsekwencji zanik i zmniejszenie objętości. Zmniejszenie gruczołu skutkuje ustąpieniem dolegliwości związanych z jego przerostem. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i krótkiego pobytu pacjenta w szpitalu do 12godzin. Jest to zabieg małoinwazyjny wymagający jedynie nakłucia tętnicy w pachwinie. To prawdziwa rewolucja w leczeniu tej dokuczliwej, a w dalszych konsekwencjach także groźnej, dla zdrowia choroby. Obecnie tą metodą wyleczono już kilka tysięcy pacjentów na całym świecie.
Opis zabiegu
Zabieg wykonywany jest przez zespół z udziałem radiologa zabiegowego w znieczuleni miejscowym pod kontrolą promieni rentgenowskich w pracowni radiologii zabiegowej.
Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Po nakłuciu tętnicy udowej zazwyczaj w prawej pachwinie wprowadza się do tętnicy specjalną koszulkę naczyniową w celu ochrony naczynia w miejscu nakłucia.
Następnie przy wykorzystaniu prowadnika naczyniowego wprowadza się mikrocewnik do prawej i lewej tętnicy prostaty i podaje pod kontrolą promieni rtg zawiesinę cząsteczek embolizacyjnych, które zamykają naczynia gruczołu co powoduje jego niedokrwienie a w następstwie częściową martwicę, włóknienie i zmniejszenie wymiarów narządu co doprowadza do ustąpienia dolegliwości. Zabieg trwa przeciętnie od 40 do 90minut. Na koniec po wyciągnięciu koszulki naczyniowej zakładany jest opatrunek naczyniowy. Czas pobytu w szpitalu wynosi zazwyczaj 12 godzin i nie przekracza 24 godzin.
Umów się na konsultację!
Działając zgodnie z wymaganiami określonymi w Art. 32c pkt. 2 Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (t. jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1173) informujemy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu prowadzonej działalności na zdrowie ludzi i na środowisko, oraz że nie wystąpiły uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.